Yaban Mersini

YABAN MERSİNİ NEDİR?

FAYDALARI
Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.
Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır. Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında Antibiyotik etkisi göstermektedir. Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir. Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Taze olarak yenildiğinde kanı temizler. Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür. Kan şekerini düşürür. Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır. Kan kolesterolünü düşürür. Pektin içeriği yüksektir. Kalp krizi riskini azaltır. Gece görüş kabiliyetini artırır.
HIV VİRÜSÜNÜN tekrarlanmasını azaltır. Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır.
Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.
Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır. Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler. Damar sertliği oluşumunu engeller. Varis ve basur’u (hemoroit) iyileştirir.
Sakinleştirici özelliği vardır. Ağız içi yaralarını iyileştirir. İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir. Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

Yorumlar

Syhn dedi ki…
kurusu için ne derler?
çok severim..
oda iyi geliyyor mudur hafızaya acep ?
Tuğba dedi ki…
bende şu anda yaprağıda var kurusuda.
bu aralar kuruyemişçilerde pek çoğalmaya başladı. geçen kış sadece bir yerde vardı adını vermiyeyim reklam olmasın ünlü bir kuruyemişçi onlarada arada sırada geliyordu ama şimdi pazarlarda bile bulunuyor. kurusunu çerez gibi yiyorum. ama biraz araştırınca çok faydalı bir bitki olduğunu öğrendim, özellikle gözler için faydalı. eskiden savaş pilotlarına yediriyorlarmış uçuştan önce ama hafızaya ne kadar etkisi vardır bende bilmiyorum.

Bu blogdaki popüler yayınlar

John Stuart Mill

Aile Hekimliği Nihayet Balıkesir'de

Zencefil