Tarih'ten Bir Hatıra


Acayip bir ısrar ile beklenen yani bir yazı ile buradayııım :)

aslında bugün olimpiyatlar hakkında yazmam istenmişti ama adam gibi takip edemediğimden dolayı pek bişey yazamayacağımı farkettim. Bende daha çok yine kendi ilgimi çeken başka b konuya zıpladım. Tarihin sanırım en kanlı binalarından biri olmalı rahmetli romalılar birbirlerini aslanara yedirmek için kullanıyorlarmış bunu. bu resm de ben çektim :P. Benim daimi ve eşsiz bilgi kaynağımwiki'ninde bu konuda söyleyecekleri varmış bakalım neler diyor;


Kolezyum

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kolezyum.Kolezyumun içden görünümü


Kolezyumun içden görünümü

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfiteatrı' olarak da bilinen Kolezyum 'bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından M.S. 72 yılında yapımına başlandı ve M.S.80 yılında Titus döneminde tamamlandı. Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır. [1] İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden yasallaştırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu. Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkanları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki etkileyici heykelin adını aldı. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçildi.

Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum, Roma İmparatorluğu'nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Bugün modern Roma'nın en çok turist çeken yerlerinden biridir. Ayrıca Roma Katolik Klisesi ile yakın bağlantıya sahiptir. Paskalya öncesi Cuma günü Papa amfitiyatroda fener alayı düzenler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

John Stuart Mill

Aile Hekimliği Nihayet Balıkesir'de

Zencefil